Luštěniny

Luštěniny zaujímají v turecké, ale i celé středomořské kuchyni důležité místo. Nejen že jsou z hlediska výživových látek výbornou zdravou potravinou, ale i jídla z nich zhotovená jsou mnohdy dokonalou pochoutkou. Bohužel u nás patří stále do skupiny neprávem opomíjených potravin. Turecká kuchyně od nepaměti využívá fazole (kterých je nejméně 20 druhů), čočku, hrách, ale také cizrnu - římský hrách a to v různých kombinacích se zeleninou nebo masem. S řadou receptů se zde seznámíte.
Jelikož byla cizrna do nedávné doby zde téměř neznámou surovinou a teprve v posledních letech přichází do podvědomí lidí a také do obchodů, nedá mě, abych nenapsala více o této chutné luštěnině s jemnou oříškovou chutí.
Jediným pěstovaným druhem je cizrna beraní, která byla vyšlechtěna před 7000 lety v oblasti jihovýchodního Turecka nebo Sýrie. Dnes se pěstuje hlavně v oblasti Středomoří, rozšířena je ale téměř po celém světě. Je velmi vhodná ke stravování v dnešní době, neboť např. neobsahuje žádný cholesterol, takže konzumací se dá předcházet arterioskleroze. Vláknina pak přirozeně stimuluje peristaltiku střev a detoxikaci organismu. Neobsahuje lepek. Je bohatým zdrojem vápníku, lysinu a mastných kyselin (listová, linolová), které ochraňují srdce a cévy. Dále obsahuje železo, fosfor, hořčík, z vitaminů pak především B15 (antioxydant), B2, B6, E, C a provitamin A.
Jak je uvedeno v receptech, je třeba ji před vařením namáčet den před vařením, dokonce je lépe namáčet 2 dny, aby jemně naklíčila.
Delší namáčení až do malého naklíčení se vlastně dnes doporučuje u všech luštěnin.